Na co si dát pozor při koupi nemovitosti11.2.2016

Chystáte se koupit byt či dům? Zajisté se těšíte, že se přestěhujete do vlastního. Rovněž vás ovšem zcela jistě sužují obavy, aby vše proběhlo v pořádku a bez komplikací. Asi nejhorší noční můrou je, že přijdete o nemovitost i peníze. Jak tedy předejít při koupi vlastního bydlení problémům?

Ověřte si, komu nemovitost patříZákladem je si ověřit, že prodávající je skutečným vlastníkem nemovitosti. Prodávající, případně makléř, který vlastníka zastupuje, by vám měli bez vyzvání ukázat list vlastnictví. Informaci o vlastnictví nemovitosti si rovněž můžete ověřit i na internetu prostřednictvím dálkového přístupu do katastru nemovitostí. Věrohodnější je však list vlastnictví, který je potvrzen příslušným katastrálním úřadem. Vydává ho právě výše zmíněný úřad za stokorunový poplatek.

Chtějte plnou mocPokud majitele nemovitosti zastupuje makléř, nebo kdokoli jiný, je vhodné žádat po něm předložení plné moci. Ta by měla obsahovat údaje o majiteli i makléři a hlavně ujednání o zplnomocnění k zastupování ve věci prodeje nemovitosti. Podpis má být úředně ověřen.

Není nemovitost v zástavě?Velmi nepříjemným zjištěním může být, že nemovitost je předmětem zástavy, ať už za hypotéku či jakýkoli jiný úvěr. Zástavní právo se totiž neváže k majiteli, ale k nemovitosti. Zkontrolujte si tedy na katastru, že nemovitosti, kterou chcete koupit, se zástavní právo netýká.

Pozor na věcná břemenaKdyž už budete mít v ruce výpis z katastru k danému bytu či domu, ověřte si rovněž, že na nemovitosti nevázne věcné břemeno. Mohlo by vás totiž následně nemile překvapit, až by se sousedé procházeli po vašem pozemku. Pokud toto věcné břemeno není zrušeno před prodejem, musí se jim řídit i nový majitel. Takovým věcným břemen například může být věcné břemeno dožití rodičů, kteří svému dítěti darovali nemovitost. Jistě by nebylo milé sdílet dům s cizími lidmi.

Na prohlídku s odborníkemNemalou pozornost je třeba věnovat i stavu nemovitosti. Něco jistě poznáte sami, ale je lepší nechat dům či byt před koupí prohlédnout někým, kdo rozumí stavařině. Buď známým, rodinným příslušníkem a pokud nikoho takového neznáte, tak si najmout specialistu. Ano, sice vás to bude stát peníze navíc, ale je lepší zaplatit pár tisíc a případně nemovitost nekoupit, nebo si říct o slevu, než koupit a zjistit, že například musíte vyměnit střechu, vysušit dům a podobně.

Využijte právní a notářské službyPři koupi nemovitosti je rovněž žádoucí najmout si právníka či notáře, který se bude starat o právní stránku. Tedy připraví všechny smlouvy a rovněž zajistí notářskou úschovnu peněz. Ta chrání jak vás, tak prodávající. Peníze jsou uschovány u notáře a převedeny na účet prodávajícího teprve po té, co úspěšně proběhne změna vlastníka v katastru nemovitostí. Pokud vás bude kupující přemlouvat, abyste z transakce notářskou úschovnu vynechali, je lepší od koupě upustit. Může se vám stát, že přijdete o peníze i nemovitost.

Na katastr co nejdříveTěsně před podpisem smlouvy je vhodné znovu si nechat vydat list vlastnictví. A poté smlouvu ihned s návrhem zanést na katastr. Nemovitost je totiž přepsána na toho, kdo o to na katastru požádá jako první. Je tedy vhodné smlouvu podepisovat před nezávislým právníkem či notářem, který si údaje z katastru může ověřit a poté ihned doručí na katastr žádost o vklad.