Půjčky bez zástavy1.3.2016

Všichni už jsme si zvykli, že na nás nabídky půjček útočí odevšad a stále. Někdo si náhodou všimne, někdo je sleduje, jiný cíleně ignoruje. K půjčkám, kterých si lidé všímají nejvíce, patří bezesporu ty, které hlásají, že jsou bez zástavy. A že jich je! Jak výhodné ale jsou a nakolik je reklama pravdivá?

peníze


Dům, byt, auto, cokoliv…Hypotéky, leasingy, konsolidace vysokých částek – to jsou typy půjček, kde se bez zástavy neobejdete a nikdo to v podstatě ani nečeká. Miliony nebo statisíce vám nikdo nepůjčí na dobré slovo, poskytovatel vždy bude chtít záruku, že své peníze dostane zpět. Jinak je tomu u půjček v nižší relaci. Samozřejmě, že nejjednodušší je jít do zastavárny, nechat tam na pár týdnů prstýnek po babičce a odejít s hotovostí, ale ne každý je ochoten podstoupit riziko ztráty předmětu, ke kterému má jakýsi osobní vztah. Proto je možné najít si půjčku, kterou poskytovatel nabízí bez zástavy.

Půjčky na směnkuŘada takovýchto půjček bývá zajištěna směnkou. A tady pozor, jsou to vlastně půjčky na půl cesty. Ačkoliv nenabízíte zástavou nic konkrétního, váš podpis na směnce vlastně znamená zástavu vašeho příjmu i všeho, co vlastníte. Nezaplatíte řádně a včas? Poskytovatel předloží vámi podepsanou směnku soudu a exekuční příkaz má v rukou v podstatě obratem. Samozřejmě to nelze chápat tak, že půjčky na směnku jsou podvod a nerozum – problém, ostatně jako vždy – nastane teprve v případě, porušíte-li dohodnutá pravidla.

Skutečně bez zástavyJestliže ale zkrátka nejste ochotni nabídnout poskytovateli jako zástavu opravdu vůbec nic, máte značně omezené možnosti. Většinou omezené na malé krátkodobé nebankovní půjčky, neboť banky i poskytovatelé půjček dlouhodobých se budou zajímat minimálně o váš příjem, který pak považují za záruku toho, že i když nezaplatíte, exekučně se z něj zahojí. Našli jsme tedy možnost – bohužel možnost ne právě ideální. Tyto typy půjček patří k nejdražším a také k nejrizikovějším produktům.