Nákup nebo prodej pozemku – na co dát pozor?3.4.2016

Prodej pozemkuPozemek patří do nemovitého vlastnictví, které je zároveň i dobrou investicí, kterou lze obvykle velmi dobře a výhodně prodat. Ne vždy je to, co považujeme za náš pozemek, skutečně náš pozemek. Podle průzkumů se katastrální mapy nemovitostí pletou v průměru až o tři metry.

Jak lze tento problém řešit? Nejvíce problémů vznikne při sporech se sousedy, kdy se dva sousedi nejčastěji přou při prodeji pozemku nebo při umístění plotu za hranicemi pozemku. Jelikož jsou katastrální mapy pozemků nepřesné, tak je nejlepší si přizvat certifikovanou geodetickou firmu, která vyměří skutečnou rozlohu pozemku. Na základě přesné výměry by si měl prodejce nechat udělat tzv. Certifikát pozemkové držby. Takový certifikát je oficiálním dokladem, který opravňuje majitele pozemku, aby s ním nakládal dle svého uvážení.

Velmi populární je také prodej stavebních parcel, pokud se majitel rozhodne prodat pozemek jako stavební plochu, tak je vodné navštívit nejbližší stavební nebo obecní úřad, kde se podá návrh. Takový pozemek lze prodávat i za stovky korun za čtvereční metr, v případě městské oblasti i za mnohem více.

Nákup pozemkuNákup pozemku není mnohdy malá investice, stavební plochy se obvykle pohybují v průměru 500kč za čtvereční metr. Před koupí samotného pozemku má kupující právo nahlédnout do samotného katastru nemovitostí, případně požadovat certifikát pozemkové držby, pokud ho majitel má.

V případě stavebních parcel je vhodné si přizvat specialistu, který dokáže ověřit podloží, lze tak předejít problémů, že se začne stavět ne jílovitém podloží, které je velmi podmáčené a v budoucnu by ohrožovalo celkovou strukturu stavby.

Pozemky jsou stále brány jako dobrá investice, která se může výrazně zhodnotit, obzvláště na místech, kde rostou tzv. satelitní vesnice. Majitelé polností v různých lokalitách si po převodu na stavební pozemky a následném prodeji přišli i na několikanásobek peněz než př samotném nákupu pozemku.