Čím krmit psa21.9.2016

Spousta lidí se zamýšlí nad tím, co je pro jejich pejska nejlepší a to nejen co se týče výcviku, pohodlí či veterinární péče, ale i co se týče krmení. Přebírají různé druhy granulí, krmí syrovým či vařeným masem, ale co je pro psa skutečně to nejlepší?

Pes


Co pes potřebujePojďme si nejprve říct, co takový pes potřebuje. Pes obecný neboli Canis lupus familiaris je především masožravec, stejně jako jeho předek - vlk. Tisíce let domestikace však z pravé šelmy udělaly nepravého masožravce. Pes je totiž kromě živočišné bílkoviny schopen trávit i bílkovinu rostlinnou, přestože má na toto enzymatickou výbavu, nemůžeme psa držet pouze na rostlinné stravě. Živočišná strava je pro psa velice důležitá, protože živočišná bílkovina dodává psovi to správné složení esenciálních aminokyselin. Hlavní energetický příjem však mají tvořit tuky, které pes dokáže využít až z 90%, v závěsu za tuky jsou bílkoviny, které psi využívají z cca 80%, nejhůře stravitelné jsou sacharidy, ze kterých tím pádem nezískává takové množství energie, jako z tuků, příp. bílkovin. Toto je věc, kterou si musíme uvědomit při sestavování správné krmné dávky.

Teď už k samotnému krmení. Máme v podstatě tři základní způsoby, jakými můžeme psa stravovat. Ať už si vyberete kterýkoliv, řiďte se především svým pejskem a svými možnostmi. Je velmi důležité získat co nejvíce informací o daném typu stravování, nebojte se sáhnout po zahraniční literatuře, která se touto problematikou mnohem více zabývá.

Psí granule a konzervyPrvní způsob krmení jsou komerční, průmyslově vyráběná krmiva, ať už se jedná o granule či konzervy. Pro vás jako majitele je to velice snadná a časově nenáročná varianta. Na trhu je nespočet firem různých kvalit, které nabízejí nejrůznější druhy a příchutě pro různé kategorie psů. Pokud zvolíte tento styl krmení, pak velice dobře vybírejte. Základem by v každém případě měly být kvalitní granule, řekněme si tedy, jak je poznat.

Rozdělení kvality granulí na economy, premium, superpremium, extrapremium, aj., je pouze marketingový tah. Ve skutečnosti neexistuje žádná stupnice, ani společnost, která by toto v Evropě určovala. Je pouze na každé dané firmě, jaký popisek si dá na svůj výrobek. Kvalitní granule však lze poznat jinak. Pokud budete pořádně číst složení, máte vyhráno.

Základní pravidlo pro čtení složení je vědět, že složky musejí být v seznamu uspořádány podle procentuálního zastoupení. Takže pokud je na prvním místě obilí a poté až maso, pak je v granulích více obilí než masa, takovéto granule nejsou pro vašeho psa příliš vhodné. Na prvním místě by vždy mělo být maso, ale pozor na to, v jaké formě je uváděno. Pokud je to masokostní moučka, není to příliš vhodné, na prvním místě by vždy mělo být čisté maso. Pozor, pokud je zde napsáno čerstvé maso, může se zdát, že je to dobré, ale čerstvé maso obsahuje spoustu vody a po zpracování tam nakonec může být méně masa než obilovin. Ideální je sušené nebo se občas setkáváme s pečeným. Na druhém místě by měly být moučky, rybí, masová, masokostní, aj. Až poté by měly být další produkty jako je zelenina, ovoce, brambory, případně obiloviny, poté bylinky, vejce, případně suplementy vitaminů a minerálů. Skvělé jsou bezobilné granule, protože v posledních letech se zjišťuje, že nejčastějším alergenem jsou právě obiloviny, nejčastěji pšenice.

štěně


Vařená strava pro psyDalší volbou krmení je domácí vařená strava. I ta by měla být vyvážená, ale zde už to musíte regulovat vy sami. Vařené maso je samozřejmostí, pozor však na vařené, smažené, či jinak tepelně upravené kosti, protože ty se špatně štěpí a mohou vašemu pejskovi způsobit vážné střevní potíže, přesto jsou však kosti důležité jako zdroj vápníku. Zde máte několik možností, buď dodávat vápník jako doplněk, dávat syrové masité kosti, které jsou pro psa bezpečné nebo dávat v podobě pasty, ať už syrové nebo vařené. Maso můžeme doplnit o vařené vnitřnosti a zeleninu. Případně dodávat další doplňky stravy, pokud si nejsme jisti, že má náš pejsek všechno.

Syrová strava pro psyPoslední možností je krmit psa syrovou stravou. Zde musíte být nejvíce opatrní, ale je to pro psa nejpřirozenější a nejzdravější způsob stravování. Je zde několik rizikových faktorů. Zaprvé si musíte dávat pozor, z jakých zdrojů maso berete a jaké maso pejskovi dáváte. Není možné dávat pouze čistou svalovinu. Ideální jsou ořezy, kde je svalovina, tuk, šlachy, vazy, povázky, to vše je důležité. Další podstatnou součástí jsou syrové vnitřnosti, tady pozor na játra, které obsahují dost vitaminu A a není dobré jich podávat mnoho. Jako další vnitřnosti můžete dávat například ledviny nebo slezinu, která psům moc chutná. Pozor na projímavé účinky vnitřností, je důležité na ně psa navykat. Další významnou složkou jsou kosti, ty dávat pouze syrové, nikdy ne tepelně upravené a vždy dávat obalené masem. Jak už bylo řečeno, kosti jsou nepostradatelným zdrojem vápníku. Pokud se bojíte, že by ostré úlomky mohly poškodit trávicí trakt pejska, pak je možné podávat pastu z kostí. Ale nebojte se kosti podávat, střevo vašeho pejska je schopno tzv. jehlového efektu, který zabraňuje proniknutí kosti mimo střevo. Další složky pejskovy misky může tvořit zelenina, kterou je dobré podávat nastrouhanou, aby byla porušena struktura a pro psa byla lépe stravitelná. Dále vejce, u kterých je dobré dávat syrový žloutek, ale povařený bílek, protože syrový bílek obsahuje avidin, který blokuje vstřebávání vitaminu H, ale není chybou dát i bílek syrový, zdraví svého psa neuškodíte. Pokud stále máte pochybnosti, že vašemu pejskovi něco chybí, můžete dodávat výživové suplementy, jako jsou různé kvalitní oleje, bylinky, vitaminy či minerály.

Ať už zvolíte kteroukoli metodu krmení, sledujte vašeho pejska, jestli má dobré trávení, výkaly musí být pevné, neměl by zvracet, srst lesklá a hladká, zuby čisté bez zubního kamene. Pejsek by měl být aktivní, hravý, měl by mít chuť k jídlu a správně pít (na mase může pejsek pít méně, protože spousta vody je obsažena v mase). Držím palce při vybírání správného krmení a hodně štěstí a zdraví vám a vašim pejskům. A nezapomeňte, že výživa až ze 70% ovlivňuje zdraví a pohodu pejska.