Jak vybrat letní pneumatiky25.4.2017

Letní sezóna nám už klepe na dveře a to znamená, že staré pneumatiky už dosluhují. Minimální vzorec, který platí pro Českou republiku je 1,6 mm. Tudíž nám nezbývá nic jiného, než koupit nové.

Ale jaké? Jaký typ letních pneumatik? Jaká značka je ta pravá na auto? To se dočtete v tomto článku.

Jestli jste naprostý laik, který tomu vůbec nerozumí, tak po přečtení tohoto článku budete mít aspoň trošku jasno. Nejprve je dobré se podívat do velkého technické průkazu vašeho vozidla. A najít kolonku kola a pneumatiky. Zde uvidíte svůj rozměr a druh pneumatik.Označení pneumatik165/70 R13 79 T - Co značí tyto čísla a písmena? Označení je velmi jednoduché a přehledné. Hned si vše vysvětlíme.

165 značí šířku pneumatiky v milimetrech. Obvykle čím větší šířka, tím lépe kvůli odvodu vody z pneumatik.

70 se značí profil pneumatiky tudíž tzv. výška a značí se v procentech z celkové šířky v tomto případě se jedná o 115,5 milimetrů.

Písmenko R značí, že se jedná o radiální pneumatiku.

Číslo 13 označuje vnitřní průměr pneumatiky, který se udává v palcích. Tudíž se jedná o průměr příslušného disku.

Index 79 označuje, nosnost jedné pneumatiky pro toto označení pneumatiky zvládne 437kg.

Index T značí, maximální rychlost pneumatiky. Kód T odpovídá 190km/h, samozřejmě tuto rychlost můžete překročit, ale díky rychlému odvalování vzniká teplo, které nadměrně způsobuje opotřebení pláště a celkové zahřívání pneumatiky.

Samozřejmě je ještě mnoho dalších indexů, které můžete na pneumatice najít jako například: rok a týden výroby, indikátor opotřebení, homologaci a další.

Zbývá nám už jenom jakou správnou značku zvolitMusíte ovšem vědět, kolik najedete kilometrů za sezónu zda je to 6000 nebo klidně 20 000 km.

Podle počtu se volí jaká značka pneumatik, protože můžete dát za 1 kus 800,- nebo 2000,-.

Máme mnoho značek jako je například: Barum, Michelin, Kormoran, Pirelli, Bridgestone, GoodYear, Matador a další. Jestli máte nájezd do 12 000 kilometrů, volte z levnějších pneumatik jako jsou Barum, Matador, Sava.

Barum je česká značka, která na trhu působí více než 50 let. Taktéž v testech dopadli v top 10. Jestli najedete více, než 12 000km ročně, volte z dražších a kvalitnějších pneumatik jako jsou například: Michelin, GoodYear, Pirelli. Jsou sice dražší, ale je zaručeno menší opotřebování dezénu. Michelin obstál na všech testech na výbornou a proto doporučuji tuto značku. Taktéž mají vliv na spotřebu paliva, což ušetří vaši peněženku. Výrobce udává o 5 % menší spotřebu paliva oproti jinému výrobci, při správném nahuštění pneumatik.